Na czym polega druk sublimacyjny

Na czym polega druk sublimacyjny

Druk sublimacyjny jest co raz częściej stosowaną techniką. Ze względu na swoje liczne zalety od wielu już lat stale zyskuje na popularności. Druk sublimacyjny, popularnie nazywany sublimacją, jest wykorzystywany głównie do druku na materiałach tekstylnych, takich jak flaga reklamowa, obrusy czy odzież reklamowa, nie jest to jednak jedyne jego zastosowanie. Sprawdza się również do druku na kubkach czy aluminium.

Jak wykonujemy druk sublimacyjny?

Technologia druku sublimacyjnego wykorzystuje zjawisko sublimacji czyli bezpośredniego przejścia substancji ze stanu ciekłego w stan gazowy. Najczęściej stosowana jest technologia druku sublimacyjnego pośredniego. Wydruk wykonywany jest specjalnymi tuszami na bazie wody na papierze transferowym. Następnie w urządzeniach takich jak kalander lub prasa termotransferowa wydruk przenoszony jest z papieru na materiał docelowy. Największą rolę w procesie druku sublimacyjnego odgrywają wysoka temperatura (zazwyczaj waha się ona w granicach 160 – 2000C) oraz ciśnienie (docisk).

Zalety druku sublimacyjnego

Ze względu na liczne zalety druk za pomocą sublimacji jest coraz bardziej popularny. Przede wszystkim wydruki wykonane w tej technologii są trwałe. Nadruk nie odpada i nie kruszy się a tekstylia można z powodzeniem prać w pralce. Dodatkowo można je przechowywać złożone w kostkę, co ma duże znaczenie wypadku wydruków wielkoformatowych ponieważ pozwala obniżyć koszty transportu i przechowywania naszych wydruków.

Druk sublimacyjny jest świetną formą dekoracji, jeżeli szukamy materiałów, które będą eksponowane we wnętrzach. Nadruk wykonany za pomocą sublimacji jest bezwonny, a dodatkowo jest również ekologiczny. Tusze używane do zadruku za pomocą sublimacji są wykonywane na bazie wody a nie rozpuszczalników jak w przypadku np. technologii UV. Można go zatem eksponować zarówno w halach targowych, jak również w pokojach dziecięcych, ponieważ jest nie tylko estetyczny ale przede wszystkim bezpieczny.

Wydruki sublimacyjne, które zdecydujemy się umieścić na zewnątrz będą odporne na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg czy niskie temperatury. Dlatego sublimacja świetnie sprawdza się do wydruku np. flag reklamowych. Możliwość wyprania posiadanych przez nas produktów zadrukowanych technologią sublimacji sprawia, że nasze wydruki będą wyglądały jak nowe przez długi czas. Sublimacja jest jedną z technologii druku numerycznego. Dzięki temu możemy wykonywać produkty w krótkich seriach lub nawet pojedyncze egzemplarze danego produktu, a co za tym idzie zróżnicować drukowane przez nas wzory bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Nadruki wykonane technologią sublimacji cechują się bardzo wysoką jakością wydruku. Kontury są ostre, a kolory żywe i nasycone. Jest to technologia, która bardzo szybko się rozwija a nowości, które pojawiają się na rynku każdego roku dodatkowo zwiększają możliwości produkcji.